Verification: 87cf25a154abfb9f50596f02738baf2f google.com, pub-8426126163803315, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zatrudnienie Pełnomocnika

W sprawach związanych z legalizacją pobytu w Polsce cudzoziemiec może skorzystać z pełnomocnika – to znaczy osoby, która w imieniu cudzoziemca załatwi sprawy w urzędzie.

Zatrudnienie pełnomocnika oznacza przekazanie mu prawa do zabierania głosu w sprawie legalizacji pobytu cudzoziemca. W niektórych sytuacjach (nie zawsze) cudzoziemiec musi przekazać pełnomocnikowi swój paszport.


Zatrudnienie pełnomocnika ma dobre strony, ale niesie też pewne niebezpieczeństwa. Dlatego bardzo ważne jest wybranie na pełnomocnika osoby godnej zaufania.


Pełnomocnika powołuje się pisząc w tej sprawie pismo. Określa ono, w jakich sprawach i przez jaki czas pełnomocnik może reprezentować cudzoziemca. Dokument nie musi być potwierdzony notarialnie. Cudzoziemiec może też powołać pełnomocnika ustnie, w czasie wizyty w Urzędzie (np. podczas przesłuchania albo przeglądania akt sprawy) – informacja o tym jest wówczas wpisywana do protokołu, który cudzoziemiec podpisuje.


Zalety i wady Zatrudnienie pełnomocnika ma dobre strony, ale niesie też pewne niebezpieczeństwa.

Dobre strony:

● cudzoziemiec nie musi pojawiać się w urzędzie (musi tylko osobiście odebrać kartę pobytu),

● oszczędza czas.

przyspiesza sprawę, jeśli jest fachowcem


Wady:

● zatrudniając pełnomocnika cudzoziemiec powierza swoje losy innej osobie. Jeśl pełnomocnik okaże się osobą niegodną zaufania – ma to dla cudzoziemca bardzo poważne konsekwencje,

● zatrudnienie pełnomocnika – to koszty


Zakres pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo może mieć różny zakres. Cudzoziemiec może zatrudnić pełnomocnika do wykonania jednej czynności – np. tylko do złożenia wniosku w sprawie legalizacji, albo do reprezentowania go podczas całej procedury legalizacji pobytu.

Zakres pełnomocnictwa jest bardzo ważny – warto upewnić się, że pełnomocnictwo określa takie zadania pełnomocnika, których cudzoziemiec rzeczywiście oczekuje. Jeśli pełnomocnictwo określa, że pełnomocnik reprezentuje cudzoziemca przed Urzędem Wojewódzkim – wówczas w przypadku potrzeby pisania odwołania do II instancji cudzoziemiec będzie musiał ponownie powołać pełnomocnika (i wnieść kolejną opłatę


Kilku pełnomocników


Cudzoziemiec może zatrudnić kilku pełnomocników. Wówczas jednego musi wskazać jako osobę ‘do doręczeń’ czyli do otrzymywania korespondencji w sprawie. Jest też możliwe, że umowa z pełnomocnikiem pozwalała mu przekazywać pełnomocnictwo w sprawie cudzoziemca innym osobom.


Tak często się dzieje, gdy pełnomocnik pracuje w firmie – umowa pozwala na to, aby do zajmowania się sprawą cudzoziemca zaangażował on swoich współpracowników. Pełnomocnik nie musi informować cudzoziemcy o tym, że przekazał pełnomocnictwo komuś innemu. Taka sytuacja czasem niesie zagrożenia – cudzoziemiec może nie wiedzieć, kto go reprezentuje w Urzędzie.


Warto przeczytać dokładnie, jakie prawa daje pełnomocnikowi dokument pełnomocnictwa. To cudzoziemiec decyduje, jakie prawa daje swojemu pełnomocnikowi (np. czy zgadza się na przekazanie pełnomocnictwa innym osobom).


Odwołanie pełnomocnika Pełnomocnika można odwołać. Wystarczy, żeby cudzoziemiec sporządził pismo, nawet odręcznie, że odwołuje pełnomocnika. Może też odwołać pełnomocnika ustnie – podczas wizyty w Urzędzie – urzędnik sporządzi wówczas protokół, który cudzoziemiec podpisuje. Cudzoziemiec może odwołać pełnomocnika na jakiś czas – na przykład, aby móc przejrzeć swoje akta sprawy – a następnie ponownie go powołać do dalszego prowadzenia sprawy. Za ponowne powołanie pełnomocnika trzeba jednak wnieść kolejną opłatę.


Reasumując :


  1. Przy powierzeniu sprawy pełnomocnikowi ważny jest jego wybór. Sprawdź czy działa legalnie, czy firma jest zarejestrowana, czy ma adres.

  2. Żądaj zawsze podpisania umowy, a jeśli wpłacasz pieniądze paragonu fiskalnego, jeśli ktoś nie chce Ci go dać, to jak udowodnisz, że wpłaciłeś pieniądze.

  3. Nie ma znaczenia czy pełnomocnik jest Polakiem czy cudzoziemcem, ale ma już znaczenie czy wie coś o tym czym się zajmuje, czy tylko bierze pieniądze za złożenie wniosku a potem co będzie to będzie.

  4. Najlepiej kieruj się doświadczeniami znajomych, ludzi których znasz, a nie tylko opiniami w internecie które mogą być kupione lub po prostu fałszywe.

  5. Cena ma znaczenie - cena usług we Wrocławiu waha się od 1.200 zł do nawet 6.000,00 zł. Warto porównać i dowiedzieć się skąd się bierze.

Jeśli nie podpiszesz umowy, a pełnomocnik spotyka się z Tobą w barze to będziesz sam sobie winny.

37 wyświetlenia
 

508 082 176

  • Facebook

©2020 by KARTA POBYTU LTD. Stworzone przy pomocy Wix.com